Easy Google+ Widget

V rubrice: Pluginy | Obtížnost:

Dnes jsem si pro vás připravil zbrusu nový plugin, který váš WordPress konečně propojí se sociální sítí Google Plus. V sidebaru si tak necháte zobrazit nejnovější veřejné příspěvky z vašeho profilu, ať už se jedná o obyčejný text, odkazy, obrázky nebo celá alba. Návštěvníci vašeho WordPressovského blogu všechno jasně uvidí.

Googles+ widget which provides you public post from your timeline. It shows your statuses, images, videos, links and albums. You need create your google plus app (https://code.google.com/apis/console/b/0/?pli=1) and enter your api + your profile ID. The are also some customizations like size of your profile image, number of showed posts and max width of images.

Version 0.2

If you have some problems with profile image, please, re-save your widget.

—————————————————-

A jak to vlastně všechno vypadá? Živou ukázku si můžete prohlédnout na webu, ale přináším ještě několik screenshotů.

Ke správnému běhu pluginu tedy budete potřebovat api key, čemuž předchází zaregistrování vlastní aplikace. Poté už stačí získat své unikátní ID, které vyčtete z url vašeho profilu. Můj link je https://plus.google.com/109888980413832680050/ a z toho vyplývá, že do kolonky „ID of your google profile“ vložím 109888980413832680050.

Pokud máte jakékoliv otázky, připomínky, změna na vylepšení, tak je prosím směřujte do komentářů.

Odkaz na plugin: http://wordpress.org/extend/plugins/easy-googles-widget/

V rubrice: Pluginy | Obtížnost:

Komentáře

 1. Jak zaregistruji vlastní aplikaci, abych dostal API key? Už tento krok se mi nějak nezdá! :-O

   1. OK, už jsem plugin zprovoznil, díky za info. Pro mě zatím plugin ale nepoužitelný. Pokud sdílím fotoalbum z Picasy, tak se ve widgetu zobrazí asi 9 fotek. To je nežádoucí. Stačila by pouze jedna fotka s odkazem na původní fotoalbum na Picase. Zkus na to kouknou, jestli by to šlo nějak upravit. Ještě jeden poznatek. V pluginu máš odkaz http://example.com/widget což vypadá dost lajdácky. V seznamu pluginů je text Navštívit web pluginu, který odkazuje do… Držím ti palce v iniciativě a ať ti tvá kreativnost vydrží dlouho.

    1. Ano, včera jsem si všiml, ještě se tu práci s pluginy učím. Ty chyby jsem každopádně už opravil. Link nyní vede již na oficiální databázi wordpress pluginů.

     Díky za zhodnocení, to nastavení galerií upravím.

 2. Hi there, sorry for using English, im using your g+ plugin widget for my two website. Both website have the same theme. But only one website the streamline update show, the other one is just empty. Kindly need your advise on this. thanks

  1. Hi,

   try to check if you fill right API key and google plus ID. Maybe there missing some letter or there is same space on the end. I hope it will helps.

   Michal

   1. Hi thanks for the reply, i have checked both have the same id and google API. Both using the same theme. This is the link to my test page http://www.skulldeart.com/demo/
    which is the google plus work perfectly and this is the actual page http://srikukup.pontian.edu.my/mainsite/
    that did not work. As you can see there, in the actual page the google plus leave me a blank stream line whilst at my test page there are 2 streamline appear.. hoping you can help me give some clue on what should i do to make the google plus visible at the actual page. thanks

    1. I think that problem can be in hosting. Google plus require geting content with security connection – https.

 3. I’ve been using this widget for over a year now and it’s been great and worked perfectly – both much better and much simpler than all the other widgets I’ve tried for the same thing. However, just about 1 or 2 weeks ago, it seems the photos (when posted publicly on Google +) stopped displaying in the widget.

  Please fix this or advise what I can do!

  1. Found something in „Credential“ I should get Server api hmm, it’s good ??? Or what i should get ? Please give me instruction step by step greetings

Comments are closed.