Začínáme s WordPressem, 5.část – Widgety

V rubrice: Tutoriály | Obtížnost:

Vkládání widgetů je jeden ze způsobů, jakým přizpůsobit svůj web návštěvníkům, aniž byste měli nějak pokročilé znalosti úprav šablon či pluginů

Do jejich správy se dostanete tak, že v administraci vyberte Vzhled->Widgety. Celé rozhraní probíhá ve stylu drag&drop (táhnutím widget vyberete a přesunete do panelu vpravo).

Každý sidebar (postranní panel) představuje jednu pozici, kde se vaše widgety budou objevovat na webu. Jejich počet a umístění závisí na tom, jakou šablonu používáte. Správně by měli být popsány tak, abyste pochopili, co kam dáváte. Pokus se ovšem na vás autor šablony vykašlal, tak to jednoduše zjistíte ve stylu trial&error (pokus a omyl).

Každý widget se v základě sestává z nadpisu a samotného obsahu, který si buď vložíte sami (textový widget) nebo se vám sám vygeneruje. Pokud do nadpisu nic nevložíte, použije se výchozí. Jestli nechcete mít žádný, vložte mezeru.

V základu má wordpress 13 různých widgetů, ale jejich počet se může zvýšit použitím nejrůznějších pluginů, které si nainstalujete. Vřele doporučuji projít si dnešní tipy na pluginu, které naleznete na konci článku. Pomocí nich se rozšíří možnosti použití vašich widgetů.

Výchozí widgety

Archiv
Zobrazí archivy článků za jednotlivé měsíce. U každého můžete nechat vypsat jejich počet. Pokud má váš web dlouhou historii a z archivu se stane dlouhá nudle, zvolte jako výpis jako rozbalovaní menu. Případně bych doporučil plugin Collapsing Archives, jež starší archivy (ne)zobrazuje na principu show&hide.

Rubriky
V podstatě totožný widget jako archiv, akorát místo měsíců vypisuje kategorie.

Další informace
Zobrazí různé užitečné linky, které vedou např. do administrace, k odhlášení, feed webu či na oficiální stránku WordPressu. Doporučuji nepoužívat, návštěvníky linky do adminu zajímat nebudou a adresu RSS feedu budete mít někde jinde.

Hledat
Zde není moc co říct, jednoduše přidá políčko pro vyhledávání. Někteří návštěvníci ho jistě rádi využijí.

Kalendář
Pozor! Nejedná se o žádný kalendář událostí, pouze seznam vydaných článků. Ani návštěvníkům zobrazí, jaké např. plánujete. Přijde mi, že jeho informační hodnota není veliká a prakticky nikde ho nepoužívám.

Menu
Velmi užitečný widget. V administraci (Vzhled->menu) si vytvoříte menu ze stránek, kategorií, tagů, článků i vlastních odkazů a to pak přiřadíte tomuto widgetu.

Stránky
To samé jako widget Menu, ale místo volitelných položek vypíše všechny stránky vašeho webu.

Nejnovější komentáře
Zobrazí x posledních komentářů, které se na vašem webu objevily. Počet si můžete přizpůsobit. Doporučuji používat, návštěvníci budou vědět, kde se o něčem zrovna diskutuje.

Nejnovější příspěvky
Podobný widget jako nejnovější komentáře, pouze vypisuje příspěvky. Jejich počet je opět nastavitelný. Doporučuji vám používat. Je dobrý např. i pro vyhledávače, které se rychleji dozví o nových článcích, jelikož jejich link, se objeví na celém vašem webu. Navíc máte šanci čtenáře nalákat na další text.

Odkazy
Widget vypisuje odkazy, které si v administraci vytvoříte (nejvyšší úrovni menu – Odkazy). Buď jen jednu rubriku nebo všechny. U každého můžete vypsat popisek, obrázek, název a hodnocení. Tento widget jsem nikdy moc nepoužíval, odkazy si jednoduše vytváří přes menu. Pokud tam ovšem chcete mít vychytávky ve stylu popisku, obrázku nebo hodnocení, tak se mu nevyhnete.

RSS
Nadmíru užitečný plugin, který rád využívám. Máte spřátelený web nebo dokonce vlastní s podobným tématem? Pomocí něj vypíšete jeho poslední článku ve svém sidebaru. Jedinou podmínkou je, aby měl funkční rss feed. Ani nemusí být na wordpressu. Widget feed automaticky cachuje, takže se nemusíte obávat, že by to váš web zpomalilo.

Shluk štítků
Vyberete taxonomy (v základním wordpressu tu jsou rubriky a štítky) a ty se pak ve widgetu vypíší. Seřazené jsou podle abecedy, ale čím více článků pro daný štítek (či kategorii) existuje, tím je větší. Možností nastavení je ovšem poněkud málo. To naštěstí řeší plugin Configurable Tag Cloud. Kde můžete zvolit, jak štítky řadit, jestli nebudou měnit pouze velikost, ale i třeba barvu. Jednoduše si naklikáte to, co vám opravdu vyhovuje.

Text
Poslední zmíněný widgetu se drží hesla v jednoduchosti je síla. Jeho obsah tvojí text, který si můžete obohatit pomocí HTML tagy. Jeho možnosti se dají rozšířit pomocí pluginů, jež zmíním na konci článku. A vězte, jsou o jeden odstavec dole.

Tipy na pluginu

Shortcodes in Sidebar Widgets
Plugin číslo 1, velice praktický. V podstatě rozšiřuje možnosti pro widget Text. Do něj můžete nyní vkládat shortcode. Ty využívají některé pluginy (např. stáhnete plugin pro kontaktní formulář a pro použití musíte vložit podle návodu do článku [contact-form] – tak nyní bude kód fungovat i ve widgetu). Budete tak moci vyžít i PHP Shortcode pro vkládání php scriptů.

Ke stažení na: wordpress.org/extend/plugins/shortcodes-in-sidebar-widgets

Widget Shortcode
Potřebuje vložit nějaký widget do článku nebo stránky? S tímto pluginem už to nebude problém.

Ke stažení na: wordpress.org/extend/plugins/widget-shortcode

Display Widgets
Widgety jsou trochu omezující v tom, že jakmile je někde přidáte tak jsou všude. S tímto pluginem si ovšem budete moci určit, které zobrazovat jen na hlavní straně, které v kategoriích nebo které všude.

Ke stažení na: wordpress.org/extend/plugins/display-widgets

WYSIWYG Widgets
HTML vám nevoní, ale potřebujete ho využít ve widgetu Text? Tento plugin vám pomůže, jelikož integruje WYSIWYG editor. Úprava tak bude stejně jednoduchá, jako při psaní článků.

Ke stažení na: wordpress.org/extend/plugins/wysiwyg-widgets/

Pokročilejší uživatelé ještě jistě ocení jednoduché návody jak vytvořit sidebar a jak přidat widget


Začínáme s WordPressem

V rubrice: Tutoriály | Obtížnost: