Začínáme s WordPressem, 3.část – psaní článků

V rubrice: Tutoriály | Obtížnost:

Ve třetí části našeho tutoriálu si ukážeme, jak vlastně začít publikovat.

Ve WordPressu jsou dva základní druhy článků – jsou jimi „Příspěvky“, v angličtině posts a „Stránky“, v angličtině pages. V drtivé většině věcí jsou stejné, ale mají mezi několik zásadních rozdílů. Zatímco příspěvky slouží spíše pro blogování, tak stránky jsou naopak statické stránky, u kterých nás nezajímá, kdy byly publikovány ani v které kategorii. Slouží spíše pro obecné informování návštěvníka.

Dnes se budeme věnovat hlavně příspěvkům a to konkrétně, jak ho vlastně napsat či upravit. Začněte tím, že v administračním menu kliknete na vytvořit příspěvek.

Nyní se vám naskýtá celá řada nastavení. Povšimněte si dvou tlačítek vpravo nahoře, kde je Nastavení zobrazených informací a nápověda. Doporučuji prozatím všechno po zapínat s tím, že postupně si můžete nepoužívané boxy opět vypnout. Všimněte si rovněž, že všechny bloky můžete libovolně přesunovat a lépe tak uzpůsobit své práci.


Hned nahoře je v boxu šedivým písmem napsáno: Zadejte název. Tady není co řešit. Snad jen bych upozornil, že po vložení, se vám ukáže trvalý odkaz (pokud používáte permalinky, což vřele doporučuji) a můžete ho také upravit. Vkládejte klidně permalink s háčky, čárky či velkými písmeny, WordPress si s tím už poradí.

Dostáváme se ale k samotnému základu psání článku – box pro editaci.

1. Editor

Editor si můžete přepnout do základních dvou módu – výchozí „Editor“ a HTML. Oba módy mají své plusy a mínusy. Editor je spíše pro méně zkušené uživatele, kteří ještě nenají HTML značky. Tvoření článku je tedy jednodušší, ale na druhou stranu vaše možnosti jsou silně limitovány. Naopak v html kódu si můžete dělat prakticky cokoliv.

Začněme s výchozím módem. I ten má svou základní a rozšířenou verzi, kterou vypínáte/zapínáte tlačítkem .

 První tři tlačítka slouží pro formátování textu – tučné, kurzíva a přeškrtnuté. Ovládá se to téměř stejně jako běžný word. Následujete ikona  pro nečíslovaný a číslovaný seznam. Pokud chcete něco či někoho citovat, takže použijete tlačítko 

 vám slouží pro zarovnání textu. Pokud ho chcete zarovnat do bloku, budete si muset zapnout rozšířené možnosti editoru. A jako poslední běžné tlačítko tu máme tvorbu hypertextových odkazů 

 je prvním speciálním WordPressovským tlačítkem. Vkládá takzvaný TAG MORE. Podporují ho pouze některé šablony. A co to vlastně dělá? Ve výpisu článků se vám už nemusí objevovat celé příspěvky, ale pouze část. A to která, určujete právě pomocí tagu more.

Následuje kontrola pravopisu   ale pokud nepíšete články v angličtině, tak vám asi k ničemu nebude. Pro vstup do celoobrazovkového režimu klikněte na  a budete tak moc psát bez rušivých elementů. Pokud zmáčknete ještě F11 dosáhnete téměř dokonalého výsledku.

Pakliže jste to ještě neudělali, tak si zapněte rozšířené možnosti.

Pomocí  můžete například nastavit hierarchické nadpisy. Správná struktura příspěvků se bude líbit jak vaším návštěvníkům, tak i vyhledávačům.

Nyní heslovitě  podtržení, zarovnání do bloku a změna barvy.  pro vkládání formátovaného wordovského a neformátovaného textu. Ten se hodí v případu, že chcete vkládat čistý text.

 slouží pro mazání formátování a vkládání speciálních symbolů.  pro zvětšování a zmenšování odsazení. Rovněž využijete u vnořených seznamů.

Dále máte k dispozici tlačítka zpět, vpřed a nápovědu, která odpoví na vaše případné otázky.

HTML mód zde již popisovat nebudu, protože prakticky vkládá pouze různé tagy. Jen bych snad upozornil, že WordPress má automatický formátovač textu, takže i když něco v HTML uděláte, tak se to nutně nemusí správně na webu zobrazit. Existují pluginy, kteří dokážou tuto vlastnost vypnout.

Snad bych vás ještě upozornil na tlačítka nad textem   pomocí nichž vkládáte přílohy – obrázky, videa, zvuk či další formáty. To je ale kapitola sama pro sebe.

2. Stručný výpis příspěvku

Do tohoto pole vložte stručný popis toho, co příspěvek obsahuje. Některé šablony ho zobrazí ve výpisu článků, jiné zase ne. Měl by se ale minimálně objevit v popisu pro vyhledávače. Vyplnění tohoto pole vám dá několik plusových bodů.

3. Uživatelská pole

Uživatelské pole slouží především pro developery a zkušené uživatele. V nápovědě k šabloně by mělo být napsáno, co do nich vložit, aby to na článek mělo příslušný efekt. Pokud něco takového v nápovědě nestojí, nemá se cenu jimi zabývat, protože šablona jich nejspíše nevyužívá.

4. Odeslat trackbacky

Pokud odkazujete na článek jiného blogu, můžete na něj upozornit pomocí trackbacků. Ne na každé stránky to ovšem bude mít vliv. Naopak pokud odkazujete na WordPressovský web, vše probíhá bez problému a navíc automaticky, že je nemusíte uvádět.

5. Starší verze

WordPress vychází vstříc všem zmatkářům či zapomnětlivým, kteří neukládají pravidelně své články. Ten je totiž sám průběžně ukládá. Pokud tedy zapomenete kliknout na tlačítko aktualizovat či publikovat, nic se neděje a starší verze či neuložené koncepce naleznete právě v této části.

Existují pluginy, které omezují počet verzí u článků, aby se nezahlcovala databáze.

6. Ostatní

Dále tu ještě máme box „Autor“, kde můžete změnit tvůrce článku. Box „Komentáře“, kde vypnete diskuzi pod článkem či příchozí trackbacky. V pravém menu pak tu máme ještě Rubriky a štítky. Ty určitě využívejte k rozčlenění webu na tématické celky.

Tagy se snažte neplýtvat, aby pro návštěvníka byly přínosem. Zároveň ale mějte alespoň nějaké.

Posledním důležitým boxem je v pravém sidebaru „Publikovat“. Zde můžete nastavit hned několik věci.

Stav: Koncept – pracovní verze, čekající na schválení – článek musí projít kontrolou a pak tu je samozřejmě stav publikovaný.

Viditelnost: Upravuje, kdo všechno může článek vidět. Soukromé – přístupné pouze vám, editorům a administrátorům, chráněné heslem – každá má své vlastní unikátní heslo, které vložíte a bez něhož není možné článek otevřít a veřejný, který uvidí vaši čtenáři.

Můžete také nastavit zvýraznění na úvodní stránce, ale tuto funkcionalitu nemusí podporovat každá šablona.

Publikovat: Pomocí posledního bodu můžete plánovat článek. Ve výchozím stavu se publikuje hned, ale je tu i možnost vydat v určitý čas. Pokud např. Napíšete více článků najednou můžete je čtenářům dávkovat postupně.

U starších, již publikovaných článků lze upravit datum a změnit tak jejich pořadí ve výpisech.

Články mohou mít desítky, i stovky dalších funkcionalit. WordPress toho dokáže opravdu hodně a každý den se můžete naučit něco nového. Jako například klávesové zkratky… Své možnosti můžete rovněž rozšířit pomocí nepřeberného množství pluginů.


Začínáme s WordPressem

V rubrice: Tutoriály | Obtížnost:

Komentáře

 1. Dobrý den, používám WP pro tvorbu stránek. Povětšinou si vystačím pouze s použitím „pages“… Nicméně nyní řeším web, na kterém se budou zveřejňovat příspěvky. Potud je vše v pohodě. Nicméně ze staré verze webu (není pod WP) budu muset přetahat původní příspěvky, ale rád bych, aby měly tehdejší datum. Jde ve WP nějak toto zařídit nebo je nutné se složitě hrabat v databázích? Vím, že toto není žádná poradna pro lidi, jako jsem já, ale pokud by admin nebo někdo jiný dokázal poradit, budu moc rád.

  1. U každého příspěvku je možné při editaci vpravo upravit datum jeho publikace.

   1. Dobrý den. Velice pěkné co a jak píšete, protože jste borec a umíte.
    Jenže já jsem absolutní laik, stránky jsem dával dohromady cca 3 měsíce, a to jsem neuměl téměř ani pořádně snad zapnout počítač.
    Chtěl bych Vás poprosit o radu. Mám na stránkách video Vimeo, které se začne automaticky přehrávat, ale potřeboval bych nějakým způsobem umožnit rychle vypnout zvuk, třeba esc, ale hledám už 14 dní a nic jsem nikde nenašel.
    Velice děkuji za případnou pomoc.

 2. možná pomůže Admin Management Xtended, na který jsem narazil na tomto webu v odkazu Začínáme s wordpressem, 7.část – V administraci příspěvků
  jdu to prubnout…

 3. funguje to… takže děkuju za váš blog… díky němu je problém vyřešen…

 4. Dobré ráno. Riešim jeden problém. Dá sa nejak urobiť, aby šablona stránky mala prednastavenú napríklad tabulku? Tuším že si budem musieť upraviť page.php napr. skopírovať na mypage.php …. Ale dá sa to vôbec, aby sa pri zvolení šablonyukázala prednastavená tabulka? Vdaka za odpoved

  1. Dobrý večer. Do šablony stránky je možné vložit pouze pevnou tabulku s pevně definovaným obsahem. A jelikož to samé se dá udělat vložením do obsahu, tak je to zbytečné. Nedokážu si vámi zmíněnou šablony představit. Tabulku bych vkládal obvykle do obsahu jako další text stránky.

 5. Jednu dotaz: Uložil jsem prispevku jako koncept, po 2 dny uz neni koncept, bylo automat smazani. Nevim, jak nastaveni WP ? Dekuji za radu

  1. WordPress určitě koncepty automaticky nemaže, alespoň jsem o tom nikdy neslyšel. Možná to dělá nějaký plugin, např. pro čištění databáze nebo zrychlování.

  1. Bohužel jsem si nevšiml demo odkazu na šablonu, abych se mohl podívat, kde všude se velká písmena vyskutují. Ale obecně se dá říct, že se to dá změnit úpravou CSS stylů. Najít text-transform a nastavit na none. Pro přesnější popis bych musel vidět konkrétní stránku.

   1. Děkuji za odpověď. Nastavil jsem „none“ dle vaší rady a funguje to! Ještě jednou moc děkuji.

 6. Dobrý den, měl bych dotaz k hlášce, která se objeví nepřihlášenému návštěvníkovi, který klikne na stránku, která je označená jako soukromá (např. kontakty na členy spolku, kterých je web).
  Objeví se: „Nenalezeno, Patrně jste chtěli zobrazit stránku, která se na webu bohužel nenachází. Můžete ale zkusit vyhledávání pomocí zadaného klíčového slova.“
  Dá se někde tato hláška změnit např. na: „Tato stránka je viditelná pouze pro členy spolku.“ ?
  Děkuji za radu

Comments are closed.