Začínáme s WordPressem, 1.část

V rubrice: Tutoriály | Obtížnost:

WordPress je jeden z nejjednodušších a zároveň nejrozšířenějších redakčních systémů na internetu. Pro jeho používání nepotřebujete téměř žádné zkušenosti s tvorbou webových stránek a přesto si vytvoříte kvalitní prezentaci své osoby. Je vhodný jak pro blog, tak pro magazín. Využít ho však můžete i jako eshop. Zdarma si stáhnete nepřeberné množství šablon a pluginů, které rozšíří základní funkce WordPressu.

Minimální požadavky

Pro nezkušené uživatele mohou při instalaci nastat problémy. První část tohoto seriálu by měla možná úskalí eliminovat. Dobrým základem bude pro vás kvalitní webhosting. Úplný základ je PHP ve verzi 5.2.4 nebo vyšší a MYSQL ve verzi 5.0.15 nebo vyšší. K bezproblémovému běhu to ale nestačí. Hosting by měl být rovněž rychlý a měli byste mít možnost upravovat některá nastavení, protože jinak hrozí problémy s nízkém memory_limit => některé pluginy to omezuje ve funkčnosti. Cenově dostupný hosting, který splňuje všechny podmínky je například Wedos, jež mám mohu vřele doporučit. Běží na něm i tento blog. Z freehostingů zase doporučují Endoru, která si s WordPressem rozumí poměrně dobře.

Hosting zařízen a nyní můžete začít s instalací. Některé z nich (jedním z nich je i zmiňovaná Endora) umožňují nainstalovat WordPress jedním kliknutím, ale většinou tuto vymoženost nabízejí pouze zahraniční servery. Webové stránky byste pak měli v angličtině. Je tedy lepší využít instalaci ručně.

Instalace

Co si připravit?

Pro úspěšné nainstalování WordPressu si potřebujete zjistit následující údaje. Měli by být v administraci vaší hostingové služby.

  • údaje pro přístup k FTP
  • údaje pro přístup k databázi
  • FTP klient (nejlépe FileZilla)
  • a samozřejmě i samotný WordPress, který si stáhnete z oficiálního webu http://cs.wordpress.org/

Nahrání na web

Stažený soubor si rozbalte, abyste mohli WordPress nahrát na vaše webové stránky. Spusťte si FileZillu a vyplňte přihlašovací údaje, které byste měli najít u svého poskytovatele hostingu. Proces nahrávání může nějakou chvíli trvat, protože souborů má WordPress opravdu mnoho, takže si zatím můžete udělat čaj nebo kafe (případně jinou drogu).

Nastavení přístupu k databázi

Po nahrání souborů zadejte do vašeho internetového prohlížeče adresu webu. Ihned na vás v titulku vyskočí chyba, ale nemusíte se ničeho bát. WordPress jen nenašel váš konfigurační soubor a teď vám nabízí, že vám ho vytvoří.

Instalace wordpressu, Krok první

Nejdříve napište data potřebná pro přístup k databázi. Je to jméno databáze, přihlašovací jméno, přihlašovací heslo, server a také prefix tabulek. Výchozí nastavení je wp_ Z bezpečnostních důvodů je lepší nastavit nějaký jiný. Funkčnost to nijak neovlivní (ačkoliv špatně napsané pluginy s tím mohou mít problém).

Instalace wordpressu, Krok druhý

WordPress nejdříve detekuje spojení s databází. Pokud se test ukáže jako úspěšný, budete moci vytvořit administrátorský profil. Vyplníte Název webu, uživatelské jméno (opět je z bezpečnostních důvodů zvolit nějaké jiné, než výchozí), heslo (tak silné, jak vám vaše paměť dovolí) a email, na který budete dostávat notifikace o nových komentářích. Sklerotici si přes něj také mohou obnovit zapomenuté heslo.

V poslední checkboxu můžete zakázat přístup vyhledávačům. Hodí se to v případě, kdy stránku teprve vytváříte a nechcete, aby vám na ní chodili návštěvníci.

Instalace wordpressu, Krok třetí

Poté stačí kliknout na „Instalovat WordPress“ a vy se můžete konečně přihlásit do administrace.

V příštím díle seriálu si povíme něco o základním nastavením.


Začínáme s WordPressem

V rubrice: Tutoriály | Obtížnost:

Komentáře

  1. Návod pro úplného začátečníka je docela na prd. Ale díky.

  2. „•FTP klient (nejlépe FileZilla)“

    Dobrý den,víte, že FileZilla je pod kontrolou Rusů?

Comments are closed.