Struktura databáze WordPressu

V rubrice: Tipy & Triky | Obtížnost:

Pokud chcete pochopit, jak vlastně samotný WordPress funguje, určitě vám pomůže základní znalost struktury jeho databáze. Ta se zkládá z celkem 11 tabulek, které ještě mohou rozšiřovat pluginy. Každá má svůj prefix, nejčastěji wp_, který se nastavuje běhěm instalace WordPressu a vytváření databáze.

comments, commentmeta

První dvě tabulky obsahují informace o komentářích na webu. V té první naleznete základní informace o komentujícím (jméno, url, email, IP adresa), včetně samotného obsahu. Na tabulku je pak navázaná commentmeta, kde se ukládají další, rozšiřující informace. Ty jsou zpravidla využívání až nainstalovanými pluginy. Můžete tak přidat třeba právě nové Twitter políčko pro komentující.

link

V současné době už historický pozůstatek, se kterým se do dalších verzí nepočítá. Jak už název napovídá, uchovává/la informace o odkazech.

options

Tabulka options slouží jako univerzální skladiště pro nejrůznější informace. Od základních jako název, url blogu, email na autora po aktivované šablony, pluginy či nacachované informace. Využívá ji i drtivá většina pluginů pro ukládání nastavení. Jelikož část z nich uložená data po odinstalaci nesmaže, může se stát, že se vám bude plnit neaktuálními a zbytečnými informacemi.

posts, postmeta

A teď k tomu nejdůležitějšími. V tabulce posts naleznete všechny vaše články, které jste napsaly. Obsahuje také revize, které vám při větším množství úprav mohou pěkně zahltit databázi. Po bližším průzkumu si můžete všichnout, že i obrázky a další soubory ve vaší mediální knihivně jsou uloženy jako články.

Doplňující tabulka postmeta opět slouží pro rozšířené informace, jež se ukládají v podobě uživatelských polí. Některá nejsou v adminu webu vidět a poznáte je tak, že jejich název začíná podtržítkem. Buď proto, aby je uživatel nemohl editovat nebo obsahují zakódované informace.

terms, term_relationship, term_taxonomy

Nejsložitější část databáze, která spojuje hned tři tabulky, uchovává informace o štítcích, kategoriích, případně o dalších vlastních taxonomy.

Základ je opět v tabulce term, kde jsou uloženy všechny názvy. Propojením s term_taxonomy, zjišťujeme jestli se jedná o kategorii nebo tag. A poslední tabulka už je spojuje se samotnými články.

users, user_meta

Pokud jste jedinými tvůrci své stránky a nemáte povoleny registrace uživatelů, budou tyto dvě tabulky velmi skromné. Jak už jsme zvyklí, tak v users nalezneme základní informace, které následně usermeteta rozšiřuje. Opět především za pomocí pluginů.

V rubrice: Tipy & Triky | Obtížnost:

Komentáře

  1. Zdravím,
    mám takový problém s tim, že když na Minecraft serevru se zaregistruje hráč, automaticky se to pošle do WordPressu do databáze wp_users. Hráči se tam lze přihlásit, ale nemá žádný práva, nemůže ani zobrazit svůj profil. Něvěděl by jste, jak to udělat, aby se automaticky objevili základní práva u hráče?

    Děkuji moc.

    1. V nastavení – obecné je možné zvolit výchozí úroveň návštěvníka.

Comments are closed.