Jak nainstalovat češtinu do WordPressu

V rubrice: Tutoriály | Obtížnost:

Ano, jak všichni správně víte, tak WordPress je pravidelně překládán do češtiny (v poslední době to trochu vázne, ale měl by to být jen dočasný problém). Ovšem, může se stát, že si stáhnete anglickou verzi nebo vám hosting sám vytvoří cizojazyčnou mutaci. Vy si web nastavíte, vložíte články a ejhle, uvědomíte si, že potřebujete nahodit češtinu.

Nebojte se ovšem. Nebudete muset přeinstalovávat celý WordPress, ale stačí vám nahrát lokalizační soubory. A jak tedy na to? Všechny úpravy lze shrnout do následujících kroků.

 1. z webu cs.wordpress.org si stáhněte poslední českou verzi. Pokud je vaše cizojazyčná mutace staršího data, doporučuji nejdříve aktualizovat nebo vybrat příslušnou verzi na cs.wordpress.org/releases
 2. stažený zip soubor je třeba rozbalit a nakopírovat soubory ze složky wp-contentlanguages do stejné pozice na webu přes FTP. Pokud budete používat nějakou výchozí šablonu, tak to samé se složkami wp-contentthemestwentyelevenlanguages a wp-contentthemestwentytenlanguages
 3. a poslední úprava, v kořenové složce webu upravte soubor wp-config.php. Najděte define('WPLANG', ''); a změňte na define('WPLANG', 'cs_CZ'); Uložte a radujte se z českého WordPressu

Jaké problémy mohou nastat? Třeba takový plugin E-commerence nahraje některé překlady natvrdo do databáze. Takže i když změníte jazyk, v jeho výrazivu se to neprojeví. V takovém případě máte dvě možnosti – buď příslušné tabulky ručně upravit nebo smazat a plugin nainstalovat znovu. Ve většině případů by ale takový problém nastat neměl. Rovněž nepočítejte s tím, že by se anglické šablony zázračně překládaly do češtiny. Pokud nejsou použity pouze a jenom výrazy výchozích šablon (což není zvykem), tak bez dalších úprav se neobejdete…

V rubrice: Tutoriály | Obtížnost:

Komentáře

 1. Díky za fajn návod, jak na WordPress přidat češtinu.
  Jen bych dodal, že při opačném postupu (máte českou verzi a chcete aktualizovat, ale ještě nevyšla nová verze v českém překladu) se nebojte použít automatickou aktualizaci. O české prostředí nepřijdete.
  Zdraví, Jirka

  1. Díky Jirko za doplnění. Vychytávky z nové verze se v adminu sice anglicky objeví, ale zbytek zůstane hezky česky. Aktualizace šablony se provádí odděleně, takže pro návštěvníky zůstane česky celá.

 2. pro instalaci většinou používám poslední český lokální balíček. Jakmile web nainstaluji a je-li balíček neaktuální, z administrace si rovnou kliknu na aktualizovat. Tím si ušetřím čas s nastavováním. Většinou nejsou změny nijak velké, že bych narážel na nepřeložené oddíly, tak jak psal Jirka.

  1. To Carl: Vami popsaný způsob používám taky a v praxi funguje velmi dobře a s problémy jsem se defacto nesetkal. Oproti tomu, pokud provozujete en web s větším množstvím pluginů a dodatečně jej počešťujete, tak je to občas zábava na celý večer 🙂

 3. Ja uz si ve svych WP instalacich nekolik let nechavam anglictinu. Driv jsem mel s tou cestinou jen same problemy, treba pri aktualizaci na novou verzi. Navic kdyz instaluji WP tak chci nainstalovat nejaktualnejsi verzi a jak sam autor v clanku zminil, pro ty casto jeste neni vytvorena lokalizace.

 4. Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat jak to funguje, když mám anglickou verzy wp, šablonu v angličtině ale chci je provozovat v českém prostědí. Je to problém ? Mohu je nechat v aj. a prostě jen obsah psát v čj, nebo jak šablonu tap wp musím počeštit?
  Děkuji za odpověď

  Vít

  1. Dobrý den,

   to záleží co se přesně představujete. Pokud vyžadujete anglický admin, tak šablona bude vždy v angličtině. Psát si do ní můžete klidně česky, ale popisky, formáře, to vše bude v angličtině. Šablony se dají překládat buď systémově (umožňují to jen některé, hodí se na to plugin CodeStyling Localization – http://wordpress-sensei.cz/codestyling-localization/) nebo nesystémově pomocí úpravy php souborů.

   Ve vašem případě, kdy máte anglický admin a šablona se tím pádem také nastaví na angličtinu, budete muset vytvořit anglický překlad a do něj psát české výrazy.

   V případě že šablona neumožňuje překlady přes CodeStyling Localization, tak napíšete natvrdo do souborů.

 5. zdarek, dik za clanek, pomohl mi, akurat kdyz jsem zkopiroval definici pro cestinu, nezafungovala – mas tam jinak uvozovky (asi prepisem) – aspon mne se to tak jevi …
  … namisto
  define(‚WPLANG’, ‚cs_CZ’);
  ma byt
  define('WPLANG', 'cs_CZ');
  … to jen kdyby to nekdo chtel taky rovnou kopirovat do notepadu, nebo jineho textaku a nefungovalo by to …

  1. Díky za upozornění, on mi tam mrška WordPress ty uvozovky formátoval. Dal jsem je do code bloku a už je to OK.

 6. Dobrý den. Udělal jsem vše naprosto přesně tak jak jste napsal a čeština mi stejně nefunguje. Udělal jsem to asi 60x a pořád nic. Takže asi zbývá smazat úplně celej web a začít s psaním stránek odznova. Nebo už nevím.
  Při tom mi čeština včera normálně fungovala a dnes tam není??????????
  Děkuji za pomoc.

  1. Není pouze nepřeložená šablona? Zkuste si přepnout na nějakou výchozí, zda se správně neukáže čeština. Bohužel nevím, jaká obecná rada by zde pomohla.

 7. Ahoj,

  mám verzi 4.5.1 a zkouším nainstalovat češtinu na poslední verzi, která je 4.4.2.

  Snad s tím problém nebude, nicméně v kořenové složce na FTP serveru jsem našel soubor confing.php, ale bohužel konkrétní define(‚WPLANG‘, “); jsem tam nenašel. Lze ho tedy dopsat do configu, nebo je chyba někde jinde?

Comments are closed.