Jak správně zálohovat web na WordPressu?

V rubrice: Tipy & Triky | Obtížnost:

Co všechno se musí ve WordPressu zálohovat? Jak to provést ručně a jaký zvolit nástroj, který to bude dělat automaticky za vás? Využijte cloudu a o svá data už nikdy nepřijdete.

3 základní pravidla robotiky zatím nejsou příliš důležitá. Nepoužívají se. Ale 3 základní pravidla při práci s počítačem by měl znát každý:

  1. Zálohuj!
  2. Zálohuj!!
  3. Zálohuj!!!!

Vlastně jde o velmi jednoduchou poučku, kterou ovšem málokdo následuje. Většinou se to změní až v okamžiku, kdy nenávratně přijdete o všechna svá data. Vždycky totiž existuje takové podvědomé vábení, že vytuhnutí disku, to je něco, co se stává jenom těm druhým lidem. Je to ovšem jen lenivé mámení.

Co zálohovat?

Ve WordPressu se data nacházejí na dvou místech: v souborech a v databázi.

Soubory jsou obecně to, co vidíte, když se k WordPressu připojíte přes FTP. Jsou tam všechny zdrojové kódy, pluginy, šablony, které jste stáhli a také všechny vaše obrázky ve všech velikostních variantách. V základu pár desítek Mb, které se však mohou rozpučet na stovky či tisíce v závislosti, s jakým multimediálním obsahem pracujete. Pokud budete chtít tuto část manuálně zazálohovat, stačí stáhnout všechny soubory z FTP.

Nicméně pro zálohu celého WordPressu to nestačí. Veškeré nastavení, texty, komentáře je uložené v databázi. I zde platí, že na starších a rozsáhlých webech se může hodně rozpučet. Zvláště pokud testujete různé pluginy na ostrém serveru. Velká část rozšíření totiž vytváří nové tabulky, ale po svém smazání neuklidí a data tam zůstanou na věčné časy. Pro zálohování databáze jděte ke svému poskytovateli hostingu, kde byste měli najít odkaz na nástroj pro správu MYSQL. Zde si exportujete všechna data do SQL souboru.

Jak si zálohování zjednodušit?

Ruční zálohování není příliš účinné. Nakonec to skočí totiž tak, že na to zapomenete a jste nahraný. Vaše data budou stará třeba půl roku. Pomoct vám může částečně plugin WP Database Backup, který dokáže v pravidelných intervalech databázi zálohovat a uložit ji na disk, poslat do emailu nebo do Dropboxu. Nicméně stále budete muset ručně zálohovat soubory.

Ještě jedno varování na okraj. Nikdy nemějte soubory se zálohou v kořenové složce webu a pojmenované například backup.sql Na webu neustále brouzdají roboti, který se snaží podobná umístění detekovat a zneužít.

Zálohování do cloudu

Asi nejultimátnějším typ zálohování je použití cloudu. Váš počítat může shořet relativně jednoduše, ale je velmi málo pravděpodobné, že by shořel celý Dropbox. Proto mohu doporučit plugin WordPress Backup to Dropbox, který zálohuje nejen databázi, ale i celý souborový systém. Pokud se tak stane, že přijdete o všechna data, budete moci obnovit verzi ne starší než 24 hodin.

A na závěr trocha upřímnosti: zálohování jsem si nastavil právě teď.

V rubrice: Tipy & Triky | Obtížnost: