WordPress 3.3 “Sonny” je tady

V rubrice: Verze WordPressu | Obtížnost:

Před Vánocemi, 13. prosince, asi hodinu po půlnoci jsem zaznamenal vydání nové minor verze WordPressu, která je pojmenována podle jazzového saxofonisty Sonny Stita (zobrazeného na obrázku). Pokračuje tak ve své tradici jmenování verzí podle jazzmenů (třeba verze opery se zase jmenují podle ryb). Minulá verze „Gershwin“ tu s námi byla od 4 července. V součtu vydržela 162 dní. Nastal ovšem čas na změnu a tak Gershwin musí ustoupit.

A co vlastně „Sonny“ přinese nového? Není to nic zásadního, ale některé změny mi vyloženě vadí. Vypadají sice hezky, ale jejich použitelnost už znatelně pokulhává. Od toho tu ale máme širokou komunitu, která jistě přijde s užitečnými pluginy, které neduhy brzy napraví, pokud se o to nepostarají sami autoři.

Na všechny novinky nás upozorní help bublina, ale pojďme si to shrnout i tady:

Nové administrační menu


Proběhl redesign a zároveň menší změna fungování obou administračních lišt a to té v sidebaru, tak i té v hlavičce. K té horní nemám co říct – vidíte aktualizace, komentáře, možnost napsat nový článek. Nicméně ten sidebar … ten sidebar. Dříve jste si mohli všechno pohodlně rozkliknout, ale nyní se podstránky musíte otevírat přes drop menu. Rovněž se z něj přesunuly upozornění do hlavičky.

Co se týče administračního rozhraní, tak je vylepšená nápověda v pravém horním rohu. Abych pravdu řekl, tak jsem právě zjistil, že tam nějaká je.

Drag and drop nahrávání médií

Ovládání pomocí drag and drop je hezké, ale já ho v praxi moc nevyužiji. Nejenže mi to přijde nepraktické, ale navíc mi to Opera nepodporuje. Ono mi v ní ostatně už ani nejde nahrát soubory normální cestou, což pro WordPress znamená velké a nechutné mínus. K jednotlivým typům souboru by rovněž měli přibýt nějaké nové informace, ale zatím jsem to nezaregistroval. Možná jsem nahrával špatné typy.

Další vychytávky

Nový WordrPress toho samozřejmě obsahuje mnohem více – pracuje lépe s permalinky, widgety či jquery. Pro vývojáře je připraveno nové API pro ovládání nápověd, tipů a dokumentací ke svých pluginům a šablonám. Na dokumentaci jsem ovšem zatím nenarazil.

Kdy instalovat?

Je to sice žhavá novinka, po které každý baží, ale s upgradem si klidně můžete dát na čas. Jednak česká verze ještě nevyšla a vy jistě nechcete, aby vaše české texty byly prokládány anglickou navigací. Dalším důvodem je bezpečnost. Ačkoliv se radí, že je nejlepší mít tu nejaktuálnější verzi, tak zatím to není tak úplně pravda. Mnoho věcí se změnilo, a tak mohlo vzniknout i mnoho nebezpečných děr.

Až první týdny ukáží zda všeho běhá bez problémů. Nejspíše i tak bude vydáno několik menších aktualizací.

Ještě jedna rada na závěr – pokud budete dělat upgrade, tak si všechno poctivě zazálohujte kdyby nastaly nějaké neočekávatelné problémy.

V rubrice: Verze WordPressu | Obtížnost: