Podpora avatarů

V rubrice: Tipy & Triky | Obtížnost:

V základní šabloně Twenty-ten se objevuje u každého vloženého komentáře avatar. U většiny lidí se objeví jen smutný, bílý panáček či nějaká jiná parodie na osobu, ale těch několik vyvolených má svůj vlastní jedinečný obrázek. Ptáte se, jak taky takový získat? Nepátrejte po něm na stránkách WordPressu, jedná se totiž o gravatara a pro jeho získání se musíte registrovat na web gravatar.com

Tento článek ale nemá být ani tak o získání svého gravatara, jako spíš o jeho úspěšné zobrazení v komentářích. Ne všechny šablony ho totiž dokáží zobrazit, jejich autoři je touto schopností nevybavili. Podívejme se nejdříve, jak vlastně samotný gravatar funguje. Uživatel zaregistruje svou emailovou adresu a na ní napojí jeden obrázek představující avatara. Zahashováním uživatelova emailu pomocí MD5 se získá unikátní link, pomocí kterého může obrázek kdokoliv zobrazit.

Pro zobrazení gravatara tedy potřebujeme jediné – znát emailovou adresu komentátora. Ve wordpressu musí být u každého komentáře vyplněná, takže v tom by problém být neměl. Najdeme si v adresáři naší šablony místo, kde je vzhled komentářů, většinou se jedná o soubor comments.php, lokalizujeme místo samotného vypisování a vložíme do něj kýžený kód:

<img src='http://www.gravatar.com/avatar/<?php echo md5(get_comment_author_email()) ?>'>

Pakliže jste vše udělali správně, měl by se u každého komentáře objevit příslušný obrázek. Pokud někdo gravatara má, zobrazí se a pokud ne, objeví výchozí obrázek. Gravatar nám ale nabízí i další funkce, kterými můžeme požadovaný obrázek načíst. Například se nám nelíbí velikost načítaných obrázků, tak ji můžeme změnit parametrem s.

<img src='http://www.gravatar.com/avatar/<?php echo md5(get_comment_author_email()) ?>?s=64'>

Dalšimi parametry jsou rating(g, pg, r, x – povolení zobrazování avatarů s nevhodným obsahem) a default, pomocí kterého můžete nastavit vlastní výchozí obrázek. Zde je pak nutné použít funkci urlencode, aby se požadavek GET správně odeslal. Na závěr příklad s použitím více parametrů.

<img src='http://www.gravatar.com/avatar/<?php echo md5(get_comment_author_email()) ?>?rating=g&s=64&default=<?php echo urlencode("http://www.ab-forum.info/download/file.php?avatar=3705_1238236627.gif"); ?>'>

Podrobnější informace můžete získat na stránkách gravataru.

V rubrice: Tipy & Triky | Obtížnost: