Ořezy obrázků

V rubrice: Tipy & Triky | Obtížnost:

Pokud jste někde vytvářeli či upravovali šablonu, určitě jste se setkali i s náhledovými obrázky článků. Díky funkcím WordPressu je nemusíte nahrávat ořezané či zmenšené, script to udělá za vás. Jeden obrázek je tak možné vkládat ve více velikostech.

Základní jsou thumbnail (150, 150), medium (300, 300), large (1024, 1024) a full (bez zmenšení). Vytvářet můžete samozřejmě i vlastní velikosti. Je k tomu určená funkce add_image_size, která má čtyři parametry.

add_image_size( 'index', 400, 300, true );

Tento příkaz vytvoří velikost index s rozměry 400 na šířku a 300 na výšku. True znamená, že obrázek se zmenší a ořeže přesně na tuto velikost. V opačném případě by se pouze zmenšil a zachoval poměr stran. Pozor! Náhledy se generují pouze při nahrání obrázku, takže na existující nebude mít přidaná velikost vliv. Je třeba použít plugin Regenerate Thumbnails, který je všechny znovu vytvoří. Poté už je můžete používat v šabloně.

Funkce pro vypsání náhledového obrázku se nazývá the_post_thumbnail a má jeden povinný parametr – velikost.

the_post_thumbnail('thumbnail');

– vypíše obrázek o velikost thumbnail.

Zadat můžeme i konkrétní velikost.

the_post_thumbnail(array(100, 200));

– vypíše obrázek o šířce maximálně 100px a výšce max 200px. Ten zápis ale není tolik efektivní, protože na webu se objeví o řád větší obrázek, který se zmenší až v prohlížeči, což vede k většímu přenášení dat.

Ještě bych se zmínil o nepovinném parametru, kterým můžete upravovat atributy obrázku.

the_post_thumbnail('thumbnail', array('style' => 'float: left', 'class'=>'nahled'));

– obrázek dostane styl float:left a třídu nahled.

A ještě jeden tip na závěr. Plugin Post Thumbnail Editor vám umožní změnit ořez obrázku tak, aby zachytával jeho podstatnou část. To co chcete vy, ne co vyplodí automatika.

V rubrice: Tipy & Triky | Obtížnost: