Jak na správu komentářů ve WordPressu

V rubrice: Tutoriály | Obtížnost:

Pokud píšete kvalitní články a váš web je hojně navštěvovaný, začali se vám jistě hromadit pochvalné či kritizující komentáře a naneštěstí také spam, pokud proti němu nepoužíváte nějakou ochranu ve formě pluginu. Dnešní tutoriál bude právě o komentářích – ukážeme si, jak je ve WordPressu zpracovat, co která tabulka znamená a jak se chránit proti nevyžádanému spamu. Rovněž získáte tipy na několik zajímavých pluginů, které vaše komentáře vylepší.

Administrace komentářů

V základní orientaci vám poslouží obrázek, kde jsou vyobrazeny jednotlivé části, které v šesti bodech popíšu.

Ještě než začnu s jednotlivými body, tak bych vás rád upozornil na velmi nenápadné menu, které se v administraci komentářů nachází. Je vpravo nahoře a nese název „Nastavení zobrazených informací“. Pomocí něho totiž určíte, co chcete zobrazovat a kolik chcete komentářů na stránku.

1. Checkbox

Zaškrtávací políčko vám velmi dobře poslouží při hromadných úpravách komentářů. Zatrhnutím úplně prvního, či úplně posledního checkboxu se zaškrtnou všechny položky

Po označení můžete udělat následující akce: Odmítnout, schválit, označit jako spam a odstranit.

2. Informace o autorovi

Postupně zde máme zde máme zobrazeno jméno autora komentáře, jeho webovou stránku, email a IP adresu. Po kliku na IP se komentáře podle ní vyfiltrují. Můžete tak zjistit, jestli spam nechodí z jedné IP adresy a tu poté zablokovat.

Obrázek, který vidíte, pochází ze služby gravatar. WordPress ho používá k zobrazování avatarů, aby i neregistrovaný mohl mít svůj vlastní obrázek. Pokud svůj avatar ještě nemáte, zaregistrujte svůj email na http://gravatar.com.

3. Text komentáře

Zde vidíte obsah samotného komentáře. Jako administrátor můžete kterýkoliv z nich upravit. Smažete tak vulgárnosti, nevhodné linky nebo cokoliv jiného, co nechcete, aby se objevovalo pod vašimi příspěvky.

Je slušné po úpravě napsat, že komentář byl pozměněn.

4. Úpravy komentáře

Tato nabídka, kde se nachází odkazy na Odmítnout/schválit, Odpovědět, Rychlé úpravy, Upravit, Historie, Spam/Není Spam a Odstranit/Obnovit se objeví až v momentu, kdy na komentář najedete myší.

Odmítnout/schválit: V nastavení můžete zaškrtnout, že všechny komentáře musí být potvrzeny (případně první od každého autora) . Tímto tlačítkem ho můžete schválit nebo naopak odmítnout.

A čím se liší odmítnutý komentář od vymazaného? Není automaticky vysypán z koše po třiceti dnech.

Odpovědět: Abyste na nějaký komentář reagovali, nemusíte chodit na konkrétní článek – stačí kliknout na tento odkaz. Dokonce máte při psaní větší komfort, protože můžete jednoduše vkládat HTML tagy.

Rychlé úpravy: Rychlými úpravami můžete libovolně změnit Jméno, email, url autora a text samotného komentáře.

Úpravy: Od rychlých úprav se příliš neliší. Navíc zde můžete vidět navíc historii stavu komentáře.

Historie: Tímto odkazem si zpřístupníte historii komentáře. Zjistíte, kdo a kdy ho  schválil. Pokud vám nějaký z moderátorů dělá v komentářích bordel, tak se dozvíte který.

Bohužel neukládá historii změn textu.

Spam/Není Spam, Odstranit/Obnovit: Pomocí těchto tlačítek lze komentář přesunout do koše nebo složky spamu. Lze ho opět vrátit do schválených, ale pozor, obyčejně se během 30 dnů smažou.

5.Horní lišta

V horní liště se mohou objevit dvě věci: datum vložení komentáře a případně také, na který komentář je odpovídáno. Systém vláken ovšem nepodporují všechny šablony (v jednom z dalších dílů tutoriálů si můžeme ukázat jak na to).

Samotné linky odkazují na konkrétní komentář na vašem webu.

6. Co je komentováno

V poslední části se dozvíte, na který článek je reagováno. Odkaz vás navede na editaci článku. Pokud ho chcete zobrazit na webu, odkazuje na něj znak sharp (#).

Číslo v bublině ukazuje počet komentář u daného příspěvku a po kliknutí je vyfiltruje.

Komentáře a pluginy

Funkce, vzhled, možnosti, to všechno můžete upravovat pomocí pluginů. Případně pomocí úprav šablony, kdy si například zvýrazníte příspěvky administrátora webu. Či doplníte tlačítko pro Twitter, jak si můžete přečíst v jednom z mých návodů.

Ochrana proti spamu

Spam je nyní na internetu obrovský problém a jako administrátor WordPressu se vás to dotkne ještě citelněji, než běžného uživatele. Jádro WordPressu v podstatě nemá žádnou antispamovou technicku, žádná captcha ani nic podobného. Navíc ho mají spameři rádi, protože se ve většině případů chová stejně nebo alespoň podobně.

Asi neznámějším pluginem pro WordPress na ochranu proti spamu je Akismet. Funguje nadmíru dobře a unikne mu opravdu jen zlomek komentářů (ale na mých webech zatím neminul ani jednou). Občas se ovšem stane, že smaže obyčejnou reakci.

Byznysmeni ovšem pozor – Akismet je zadarmo jen pro osobní využití. V případě komerečního využití musíte platit 5$ měsíčně, za každý web, který vám zbaví spamu.

Další dobrou volbou je Raven’s Antispam. Váš web chrání díky javascriptovému kódu. Pokud návštěvník vašeho webu nemá javascript zapnutý, tak se mu zobrazí něco na způsob captchy. Vlastníci komerečních webů už nemusí bědovat, tento plugin je i pro ně úplně zdarma.

Pokud máte v oblibě nějaké jiné antispamové pluginy, tak se s nimi prosím podělte v komentářích.

Další užitečné komentářové pluginy

Comment Notifier: Dejte svým čtenářům možnost nechat si posílat nové komentáře k článku na email. Je možné, že váš web navštíví, něco okomentuje, ale už se nezapojí do vzniknuvší diskuze. Tento plugin problém částečně odstraní.

Comment Rating: Občas se stane, že vaším návštěvníkem není chytrý člověk, ale lidově řečeno nějaký blb, který kecá kraviny. Komentáře, které získají vysoký počet negativních hlasů, jsou automaticky skrývány.

TinyMCEComments: Udělejte z pole pro text komentáře jednoduchý WYSIWYG editor. Někteří uživatelé dodnes neumí HTML tagy a tento plugin jim pomůže se správným formátováním.

Disqus: Disqus je webová služba a zároveň plugin, který spravuje vaše komentáře. Nemusíte se starat o žádný antispamový filtr ani nějaké dodatečné instalace pluginů. Všechno je připravené a ještě navíc v češtině. Nevýhodou je, že nad komentáři nemáte plnou kontrolu – jsou ukládány na cizí server. Nicméně vaši návštěvníci mohou komentovat přes jejich účet na Facebooku, Twitteru, Google či prostě anonymě.

Pokud máte nějaký dobrý tip na plugin rozšiřující možnosti komentářů nebojte se pochlubit.

V rubrice: Tutoriály | Obtížnost:

Komentáře

 1. Ahoj Michale, měl bych na tebe technický dotaz, mám blog hostovaný přímo na stránkách wordpress.com, nemám tedy FTP přístup a nenašel jsem v navigační liště záložku plug-ins. Nevíš, jak nainstalovat pluginy?

  Díky za odpověď.

  Štěpán

  1. Ahoj, bohužel tě musím zklamat. Pokud hostuješ na wordpressu.com, tak si žádné pluginy nemůžeš z bezpečnostních důvodů nainstalovat. Svůj web by sis musel přenést na nějaký jiný hosting.

 2. Zdravím.
  Je možné nějak úplně zakázat u komentářů vkládání HTML tagů? Díky

 3. Kde je možno zakázat zobrazování resp používání komentářů ?? Předem díky za odpověď

Comments are closed.