Jak si customizovat administraci WordPressu

V rubrice: Tutoriály | Obtížnost: ,

Nebuďte otroky administrace WordPressu. Existuje spousta možností, jak si ho přenastavit a stejně pluginů, se kterými dokážete mnohem více. Pár kliků vám ušetří spoustu času a hlavně nervů.

1. Trochu barev navíc

Už vás administrace nudí? Nechcete se dívat pořád na to samé? Velmi jednoduše si můžete barevnost změnit. Stačí jít do sekce Uživatele -> Profil a hned nahoře naleznete barevná schémata. A nemusí jít ani o čistě kosmetickou záležitost – pokud spravujete více webu na WordPressu a každý bude v jiných barvách, rychleji se zorientujete.

A nezůstávejte jen u barev. Některé pluginy dokážou přeskinovat celý admin. Zkuste si nějakou šablonu vybrat.

2. Skryjte si nepoužívané položky z menu

Jednou se na Twitteru objevilo velmi trefné přirovnání o WordPressu:

Když nainstaluju WordPress, je to takový roztomilý koťátko. Vždycky se ale po čase promění v odpornou krakatici s miliony chapadel.

a právě tomu se musíme alespoň trochu bránit. Nebudeme sice chapadla řezat, ale aspoň je schováme a po přihlášení nás uvítá potěmkinova chobotnička.

Také jste si určitě všimli, že po instalaci některých pluginů nechutně roste počet položek v administračním menu, ať už jde o další stránky nastavení nebo nové post type. A když si dovolíte pracovat na notebooku, je téměř jisté, že se celé menu na obrazovku prostě nevejde.

A s tím nám pomůže velmi užitečný plugin Menu Editor. (jak určitě víte, chobotnici zabijete válečnou chobotnicí). S jeho pomocí lze dělat s postranní nabídkou prakticky cokoliv.

  • Skryjte si nepoužívané features – nemáte na webu komentáře? Schovat! Nemáte odkazy? Schovat!
  • Zobrazujte položky menu pouze pro určité uživatelské role. Můžete klidně používat dva účty – na jednom bude WordPress spravovat, aktualizovat a na druhém provádět běžnou redaktorskou činnost.
  • Používejte permanentně rozbalené menu – tímhle si sice nabídku natáhnete, ale na druhou stranu, když některé podstránky hodně využíváte, proč jim nedat prostor?
  • Vkládejte si vlastní položky. Například link na analytiky nebo dashboard pro správu sociálních sítí

3. Zobrazujte si na stránce pouze to, co potřebujete

Ve výchozím stavu je při editaci příspěvku vidět „každá blbost“. Existuje ale fígl. Úplně nahoře vpravo je tlačítko „Nastavení zobrazených informací“, se kterým se dají dělat zázraky. Nepotřebné boxy si skryjete, změníte si layout nebo zaktivníte režim nerušeného psaní. A nezapomeňte, že všechny metaboxy si můžete pomocí drag and drop přetahovat.

Vlastní nastavení

Kouzelné tlačítko obsahuje prakticky každá stránka WordPressu, takže se vždy doporučuji mrknout, co všechno lze vlastně nastavit.

4. Udělejte si pořádek v seznamu příspěvků

Některé pluginy nedělají chobotničku jen z menu, ale úspěšně oktopuzují i seznamy příspěvků a stránek. Narvou do tabulky SEO titulky, SEO popisky, SEO score, přeměrování a na to důležité už nezbývá ani kus místa. Některé položky lze schovat přes „Nastavení zobrazených informací“, ale pokud jde o náročnější úpravy: „There is a plugin for that.

Jmenuje se Admin Columns a díky němu si můžete schovat takové zbytečnosti jako je autor (pokud píšete sami), štítky (pokud je nepoužíváte) či počet komentářů. A naopak si přidáte informace, které se vám zdají užitečnější. To může být všechno od náhledových obrázků přes délku článku až po vlastní custom fields.

A jelikož dneska stejně nikdo nečte, řekli to autoři pluginu videem:

5. Upravte si horní toolbar

Část administrace ale najdete i přímo na webu. Když jste přihlášení, máte nahoře toolbar pro rychlé volby jakou je editace, přidávání příspěvků a podobně. Díky pluginu Admin Toolbar Menus  si vložíte vlastní rychlé odkazy ať už mají mířit  do vnitřku administrace nebo na externí webové stránky.

Trochu mi dalo zabrat zjistit, jak plugin  vlastně funguje (protože nečtu návody), takže vám to pro jistotu ještě prozradím. Nové prvky se přidávají přes šablonové menu, které umístíte do lokací Toolbar Menu (Site Name), Toolbar Menu (Main) nebo Toolbar Menu (My Account). Takže to máte ještě s radou navíc: čtěte návody.

6. Staňte se mastery klávesových zkratek

Používáte rádi klávesové zkratky? Pak určitě vyzkoušejte plugin WP Hotkeys. Do menu dostanete klepáním do kláves a můžete ho procházet i pomocí šipek. Nedá se ale říct, že by všechnu fungovalo tip ťop. Jak určitě dobře víte, tak textová pole mají své vlastní zkratky. Takže pokud se chcete dostat do menu, nesmíte zrovna upravovat žádné pole. Lze z něj vyskočit tabem, takže to nebude velká tragédie. Ostatně, mrkněte se na video:


Doufám, že se vám některé z pluginů líbily, a že s administrací WordPressu ještě více skamarádíte. Pokud máte nějaké vlastní fígle na customizaci, budu rád, když se s nimi podělíte v komentářích.


V rubrice: Tutoriály | Obtížnost: ,